Jakie stosować kosmetyki na atopowe zapalenie skóry?

Jakie stosować kosmetyki na atopowe zapalenie skóry?

Autorstwa centrumkolagenu.com on 8th Jul 2020

Atopowe zapalenie skóry, znane również pod skrótem AZS, to schorzenie dermatologiczne do tego stopnia powszechne, że zyskało już miano choroby cywilizacyjnej. Niestety, jest ono nieuleczalne - możemy jednak łagodzić jego objawy, używając m.in. kosmetyków o odpowiednim składzie.

Jakie kosmetyki pomogą nam załagodzić objawy AZS

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie dermatologiczne, które diagnozowane jest bardzo wcześnie - często już w wieku dziecięcym. Szacuje się, że w Polsce dotyka ono nawet miliona dzieci. Ponieważ AZS leczone jest objawowo, związane z nim zabiegi polegają na łagodzeniu jego symptomów takich jak sucha i nadwrażliwa skóra, pieczenie czy swędzenie. Dlatego niezwykle ważną częścią terapii jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych specjalnie przystosowanych do osób z tego typu problemami.

Szukając np. żelu pod prysznic czy mydła do mycia rąk, osoby cierpiące na AZS powinny uważnie wczytywać się w skład interesujących je produktów. Elementy najlepiej oddziałujące na skórę atopową to m.in. masło Shea, lanolina i gliceryna - dzięki ich właściwościom nawilżającym skóra nabierze zdrowego wyglądu. Równie dobre efekty osiągniemy, stosując kosmetyki z zawartością kwasu hialuronowego - np. pod postacią kompleksowego kremu, który nie tylko nawilży naszą skórę, lecz także pomoże w gromadzeniu na niej wilgoci znajdującej się w powietrzu.

Jeżeli cierpimy na atopowe zapalenie skóry, powinniśmy odstawić kosmetyki, w których składzie znajdują się syntetyczne konserwanty - niektóre z nich, np. metyloparaben, mogą wywoływać uciążliwe stany zapalne. Najlepiej szukać kosmetyków zawierających naturalne konserwanty, które nie będą uszkadzać ani podrażniać skóry. Koniecznie zrezygnujmy też z kosmetyków na bazie retinolu czy kwasu salicylowego - ze względu na to, że skóra z AZS jest delikatniejsza i bardziej wymagająca od zdrowej, składniki te mogą łatwiej do niej przenikać, powodując jej wysuszenie i podrażnienie. Podobny efekt pojawi się również przy stosowaniu preparatów zawierających kwas glikolowy.